Cukrzyca ciążowa – co to jest i jak sobie z nią radzić?

Cukrzyca ciążowa – co to jest i jak sobie z nią radzić?

Kobiety w ciąży często borykają się z wieloma dolegliwościami i niedoborami witamin. Jednym ze schorzeń dotykających kobiety ciężarne jest cukrzyca ciążowa. Choroba ta wbrew pozorom może być bardzo poważna i zakończyć się nawet poronieniem czy wystąpieniem wad genetycznych u dziecka.

Objawy cukrzycy ciążowej

Wśród objawów cukrzycy ciążowej najczęściej pojawiają się objawy charakterystyczne dla cukrzycy typu 2. Zalicza się do nich:

– picie większej ilości płynów niż dotychczas
– ciągłe zmęczenie
– częstomocz

Dokładne przyczyny cukrzycy u kobiet ciężarnych nie są znane. Najprawdopodobniej jest ona wywoływana przez hormony wydzielane przez kobietę w trakcie ciąży. Mogą one zaburzać prawidłowe wytwarzanie insuliny, a więc regulowanie poziomu cukrów. Cukrzyca ciążowa nie występuje jednak u wszystkich kobiet w ciąży. Dlatego należy zachować ostrożność i w przypadku wystąpienia objawów jak najszybciej skierować się do lekarza.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Bardzo ważne w leczeniu cukrzycy ciężarnych jest przestrzeganie prawidłowej diety. Powinna zawierać ona niewielkie ilości węglowodanów i cukrów. Istotne jest również to, by posiłki były regularne i stosunkowo niewielkie – większa ilość posiłków jest lepsza, niż objadanie się. Ponadto należy regularnie badać poziom stężenia glukozy we krwi. Najczęściej po zakończeniu ciąży cukrzyca samoistnie występuje, o ile nie była ona wywołana innymi czynnikami, niż hormony wydzielane podczas ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *